Deprecated: Array and string offset access syntax with curly braces is deprecated in /home/ulucahuk/public_html/wp-content/plugins/mikado-core/core-dashboard/sub-pages/import/import.php on line 283
Bilişim Hukuku - ULUCA Avukatlık Ortaklığı
a

Facebook

Twitter

Copyright 2020 ULUCA Avukatlık Ortaklığı.
Tüm hakları saklıdır. İzinsiz içerik kopyalanması durumunda, yasal işlem başlatılacaktır.

0850 259 0852

Uluca Avukatlık Ortaklığı Telefon Numarası

Linkedin

İnstagram

Facebook

Twitter

Search
Menu

 

Bilişim Hukuku

ULUCA Avukatlık Ortaklığı > Bilişim Hukuku

Bilişim Hukuku kavramanı tam anlamıyla anlamak için, öncelikle bilişim dünyasına sahip olmamız lazım. Çok çeşitli ifadelerle tanımı yapılabilecek bir konu olan bilişim, teknoloji ve bilginin elektronik bir altyapı ve sistemler aracılığıyla işlenmesi ve bu çerçevede oluşan sonuçlar bütünüdür. Sahip olduğu bu özellikle, ekonomiden kamusal alana her konuda sonuçların ortaya çıkması mümkün hale gelecektir. Her biri kendisinden önce gelen teknolojileri ve teknikleri daha da süratli şekilde ivmelendiren yeni gelişmeler yoluyla, bilişim sektörü benzersiz bir gelişme ve yayılma özelliğine de sahip olacaktır. Bu durum pek çok konunun bilişim hukuku kapsamında incelenmesini, düzenlenmesini ve kontrol edilmesini de zorunlu kılacaktır. Bu hızlı değişim de, bilişim hukuku kapsamındaki kanunların, mevzuatların da sürekli olarak gelişmesini ve güncellenmesini gerekli kılacaktır. Benzer şekilde bilişim hukuku danışmanlığı alanında sunulan hizmetler de yüksek bir güncellenme ve gelişme ihtiyaç duyulacaktır.

Uluca Avukat Ortaklığı Bilişim Hukuku kapsamında sunduğu danışmanlık hizmetlerinin tümünü, bilişim hukuku alanında uzmanlaşmış avukatlar, ilgili teknik personeller ve alansal danışmanlar avantajıyla sunmaktadır. Uluslararası düzeyde bilişim hukuku uzmanlığına sahip avukatlarımız ve ilgili teknik personellerimiz,  pek çok konu başlığında ortaya çıkabilen hukuki uyuşmazlığa karşı, en yetkin çözümlere kavuşturabilme yetkinliğine sahiptir. Ülkemizde bilişim hukuku alanındaki mevzuatların yetersizliği, derinlikli bir yapıda olmaması, gelişmeleri eş zamanlı takip edememe sorunundan kaynaklanmaktadır. Bu doğrultuda bilişim hukuku alanında sunulan danışmanlık hizmetleri, mevzuatların gelişmelere göre elverişli biçimde değişmesi yönünde de katkı sunması gerekecektir. 

Verimli Bilişim Hukuku Danışmanlığı

 

İnternet gibi eşsiz bir veri paylaşımı ortamının oluşturduğu avantajların henüz belirlenmiş bir sınırı tahmin edilememektir. Bu durum bu alanda sunulan hizmetlerin ve bu hizmetlerin sunulabilmesi için gerekli teknik alt yapının da, son süratli gelişmeye devam etmesine yol açmaktır. Hemen hemen insan yaşamı ile ilgili tüm durumların dijital dünyaya aktarılabilmesi için çalışmalar çok hızlı şekilde devam ederken, aynı zamanda daha önceleri yapılması hayal bile edilemeyen birçok yeni duruma da alışmak zorunda kalınmaktadır. Bir yandan tüm yaşam standartlarımızı benzersiz bir boyuta taşıyan internet, diğer yandan bu hizmet sunumlarının da hukuk ilkeleri çerçevesinde kontrol altında olması zorunluluğuna neden olmaktadır. 

 

Ancak binlerce yıl geçmişe sahip olan hukuk bilimi, bu uzun birikiminin oluşturduğu genel bir yapıya sahiptir. Bununla birlikte, çağın gerekliliklerine göre gelişmeye açık olma özelliği, hukuk biliminin sürekli güncellenmesini gerektirecektir. Ancak bilişim alanında yaşanan gelişmelerin, henüz insanlık tarihinin çok küçük ve son bölümünü kapsaması, oluşabilecek hak ihalelerinin belirlenmesi açısından pratik yaşamda teknolojik etkilerin gözlemlenmesi gerekecektir. 

 

Bir anlamda ülkemizde mevcut bilişim hukuku konusundaki yerel mevzuatlar, yetersiz olması nedeniyle sürekli olarak günün gerekleri ve yaşam pratiğine göre güncellenmektedir. Bu konuda kanunlar ile toplumun arasında ki en önemli köprü işlevini, bilişim hukuku alanında uzman avukatlar üstlenecektir. Oluşan birçok yeni durumun hak ihlali kapsamında değerlendirilebilmesi için mevzuatların yetersiz kaldığı durumlarda, Uluca Avukat Ortaklığı, bilişim hukuku çerçevesinde yeni çözümlerin oluşturulmasında önemli katkılar sağlamaktadır.

Bilişim Hukuku alanında sunulan hizmetlerimizin bir bölümü şunlardır;

 • Yer sağlayıcılar, erişim sağlayıcılarla ilgili mevzuat danışmanlığı,
 • İnternette kullanılan içerikler,
 • Bilişim sistemlerindeki verilerin kopyalanması, hukuka aykırı ihlaller, sistemlerin engellenmesi ve bozulması,
 • Kanunlarımızda yerini yeni almış, bilişim suçlarıyla mücadeleye konu olan imha edilen içerikler, müstehcenlik,
 • E-ticaret, alan isimlerindeki uyuşmazlık ve haksız rekabetler,
 • Bilgisayar sistemlerine yetkisiz erişim, sabotaj ve dinleme işlemleri,
 • Bilgisayarda sahtecilik ve dolandırıcılık,
 • Yazılımların izinsiz ve lisansız kullanımı,
 • Elektronik ortamda kredi kartı hırsızlığı, veri kopyalanması, kredi kartı kullanımı,
 • Elektronik ortamda gerçekleşen hakaret, iftira, kişilik haklarına saldırı, erişim engellenmesi gibi suçlara karşı dava ve danışmanlık desteği,
 • Pornografik ve yasaya aykırı içeriklerin kısıtlanması için alınan önlemler.

Bilişim suçlarına karşı mücadelede, medya ve internet üzerinden yapılan hak ihlallerinde müvekkillerimize hukuki destek sağlarız, hak ihlaline sebep olan içeriklere erişimin engellenmesi ve ilgili eylemlere karşı dava süreçlerinin yürütülmesi bakımından hızlı ve etkili hukuki hizmet veririz. Uluca Avukatlık Ortaklığı veya Bilişim Hukuku hakkında bilgi almak için, aşağıdaki iletişim formunu kullanabilirsiniz.