Deprecated: Array and string offset access syntax with curly braces is deprecated in /home/ulucahuk/public_html/wp-content/plugins/mikado-core/core-dashboard/sub-pages/import/import.php on line 283
Aile Hukuku - ULUCA Avukatlık Ortaklığı
a

Facebook

Twitter

Copyright 2020 ULUCA Avukatlık Ortaklığı.
Tüm hakları saklıdır. İzinsiz içerik kopyalanması durumunda, yasal işlem başlatılacaktır.

0850 259 0852

Uluca Avukatlık Ortaklığı Telefon Numarası

Linkedin

İnstagram

Facebook

Twitter

Search
Menu

 

Aile Hukuku

Toplumsal yaşamın temel birimi olan aile, anne, baba ve çocuklardan oluşan yapısıyla, çocukların topluma faydalı bireyler olarak yetiştirilmesini sağlama görev ve sorumluluğuna da sahiptir. Bu özelliğiyle, gelecekte toplumu oluşturan insanların yetişmesinde sağlayan ailenin, pratik yaşamda karşılaşılan pek çok ihtilaflı durumunda kanunlarla korunması da büyük bir önem taşır. Aile hukuku kavramı, hukuki çevrelerde medeni hukuk başlığı altında da adlandırılmaktadır. Uluca Avukatlık Ortaklığı bünyasinde bulunan Aile Hukuku Avukatlarımız ile aile için oluşabilecek sorunlarda çözüm sunuyoruz. 

Aile Hukuku

Aile Hukuku Nedir?

 

Nişanlanma aşamasından boşanma aşamasına kadar olan süreçte, boşanma sırasında ve sonrasında, eşler arasında, eşlerin çocuklar üzerinde sahip oldukları haklarla ve çocukların haklarıyla ilgili tüm hukuksal sorunlar aile hukuku kapsamına girmektedir. Toplumun bu önemli temel taşını, gelenekler ve Türk aile yapısı kavramı ışığında değerlendiren Aile Hukuku, pratik yaşamda ihtiyaç duyulan çözümlere odaklanmıştır. 

Aile çerçevesinde çok geniş bir alana ulaşabilen ihtilafları çözümlemek ve eşlerle birlikte çocukların haklarını korumak amacıyla Aile Hukuku, zaman içerisinde pratik yaşamın ihtiyaçlarına göre gelişmeye devam etmektedir. Bu durum aynı zamanda Aile Hukuku alanında uzmanlaşmayı zorunlu kılar. 

Aile birliğinin bozulmasına sebep olan olaylar karşısında, aile bireylerinin hakları, geniş kapsamlı bir şekilde ele alınmak zorundadır. Sağlıklı bir toplumun sürdürülebilmesi açısından, aile birliğinin devamlılığının yanı sıra, yaşanan ayrılıklar sonrasında tüm aile bireylerinin haklarının eşit şekilde korunması ve düzenlenmesi gerekmektedir. 

Uluca Avukatlık Ortaklığı  ve Aile Hukuku

 

Aile Hukuku dalında uzmanlaşmış olan avukatlardan oluşan hukuki  hizmetlerimiz aynı zamanda geniş bir teknik personel kadrosuna da sahiptir.

Aile Hukuku’nun temel kavramlarından olan nişanlanma ve nişanlanmanın sona ermesi, evlilik, evliliğin geçersiz olması, evliliğin iptali, evliliğin çeşitli sebeplerle sona ermesi, boşanma, boşanmanın sebepleri, soybağı, evlat edinme işlemleri, velayet, vesayet ile vesayet organlarının sorumluluğu avukatlarımızın danışmanlık ve hizmet sağladığı alanlar olarak öne çıkmaktadır. Aile bireylerinin mutlu bir şekilde yaşamını sürdürmesi, sağlıklı bireylerin yetiştirilebilmesi için önemli bir etken olup boşanma sonrasında çocukların durumu, haklarının korunması ve çocukların bu yaşanan olumsuzluklardan etkilenmeleri, toplumsal açıdan büyük problemler oluşturabilmektedir. 

Boşanmada Çocukların Durumu

Anne ve babanın çocukların yetiştirilmesi sırasında ihtiyaç duydukları maddi ve manevi sorumluluklar, boşanma sonrasında da devam etmek zorundadır. Soybağı nedeniyle çocukların velayeti, boşanma davalarının pek çoğunda büyük bir problem teşkil etmektedir. Uluca Avukatlık Ortaklığı, boşanma nedeniyle tüm aile bireylerinin yaşanan olumsuzluklardan en az şekilde etkilenmelerini ya da etkilenmenin ortadan kaldırılmasını hedefler. 

 

Çocukların velayeti, çocukların boşanma sonrasındaki yaşam koşullarının en sağlıklı şekilde idame ettirilmesi, anne ve babanın sorumluluklarını bu konuda yerine getirmeleri noktasında, Aile Hukuku hassas bir yapıya sahiptir. Çocukların haklarının korunması Medeni Kanun kapsamında garantiye alınmış olup, gerektiğinde anne ve babanın sorumlulukları devlet tarafından devralınabilmektedir.

Boşanma Nedenleri

 

Aile içerisinde yaşanan şiddet olayları, aldatma, evi terk etme başta olmak üzere, boşanmaya sebep olan birçok neden bulunur. Aile birliğinin korunması kapsamında bir yaklaşıma sahip olan Medeni Kanun, aile birliğin devamlılığının sağlanamayacağı durumların oluşma nedenleri hakkında da çok geniş bir düzenleme içermektedir. 

Yaşamın kendi dinamikleri içerisinde, eşlerin birbirleriyle ilgili karşılaştıkları olumsuz durumlar, aile birliğinin devamlılığını engelleyebilecek sonuçlar oluşturabilmektedir. Sürekli değişen yaşam pratiğine göre boşanma sebeplerinin yenilerinin ortaya çıkması, Aile Hukuku çerçevesinde sürekli olarak daha gelişmiş bir kanun yapısına ihtiyaç duyulmasına neden olur. Bu durum Aile Hukuku alanında uzmanlaşmayı ve sunulan avukatlık hizmetlerinin bu uzmanlık çerçevesinde gerçekleştirilmesini gerekli kılmaktadır.

 

 • Boşanma davalarının yürütülmesi, 
 • Soybağı davalarının yürütülmesi, 
 • Anlaşmalı boşanma davalarında gerekli protokolün düzenlenmesi ve yürütülmesi,
 • Velayet davalarının yürütülmesi,
 • Nafaka hükümlerinin yerine getirilmesinin yürütülmesi ve hükümlere aykırı koşullar oluştuğunda, hukuki çözümler geliştirilmesi,
 • Boşanma sonrasında mal varlığının hukuki sürecinin yürütülmesi,
 • Boşanma sebebiyle maddi ve manevi tazminat süreçlerinin yürütülmesi,
 • Aile içi şiddet sebebiyle gereken tedbir kararlarının alınmasını sağlama,
 • Evlat edinme ve evlat edinme konusunda yaşanan uyuşmazlıkların çözümleri,
 • Nişanlanmanın bitmesi sonucu oluşan uyuşmazlıkların çözümü,
 • Evlenme kararı alan tarafların, mal varlığı ile alakalı sözleşme sürecinin yönetilmesi ve danışmanlık vb. konular;

Uluca Avukatlık Ortaklığı tarafından sunulan başlıca Aile Hukuku hizmetlerindendir. Aile mahkemeleri tarafından görülen tüm davaların çözümüne katkı sağlayan avukatlarımız, Aile Hukuku alanında, mevzuatta sürekli gerçekleşen yenilikleri eş zamanlı bir şekilde takip etmektedir. Uluca Avukatlık Ortaklığı olarak Aile Hukuku konularında, hukuki süreciniz için destek almak isterseniz, aşağıdaki iletişim butonuna tıklayarak iletişim sayfasına gidebilirsiniz. 

İletişim